Saving Today's Youth Through Tomorrow's Hangovers. Drink Responsibly, Paddle Madly

The Splash Will Return!

Backwash 2015 is in the books, so to speak, but look for us again in May 2016, and check back here for details on “The Best of Backwash,” the November event when you can taste the category winners paired with culinary delights! Project GO and the Backwash team express their gratitude to the brewers, sponsors and, of course the attendees! FORWARD!

Results: The Yelper’s Choice

There were 454 votes cast in the Yelper’s choice award.: Here are the final results:

Entrant Brewery Beer Name Votes
Jake Wiskerchen Wiskers’ Brewery Jake’s Hard Root Beer 35
Chad Leonard 120 Brewing Dank Piggy 22
Alan Ice Twin Dolphins Brewing My Little German Honey 20
Alan Ice Twin Dolphins Brewing Motivation Killer 19
Jake Wiskerchen Wiskers’ Brewery SR 445 Belgian DIPA 19
Nicholas Olson Advent Abbey After Death Double Chocolate Stout 17
Chad Leonard 120 Brewing Black Betty 15
Jake Wiskerchen Wiskers’ Brewery The Last Maple Donut 15
Joe Reeder Twin Goat Twisted Citra 15
Chad Leonard 120 Brewing Jalapeno Chado 14
Andrew Ardans Double A Brewery Honeycomb Ale 13
Han Tran The Engineered Disaster Strawberry Shortcake Blonde Ale 13
Jesse Carlson Biggest Little Brewers Pucker Up 12
Joe Reeder Twin Goat Henry Brown 11
Brandon Robinson Ginger House Brewing Pine Rye-dr American IPA 11
Jesse Carlson Biggest Little Brewers Red Rocket 11
Jamie Rivera Riverjack Shameless 11
Brandon Robinson Ginger House Brewing Amish Isles Coconut Stout 10
Donna Smit Smitten Brewhouse Hibiscus Hard Cider 10
Jamie Rivera Riverjack Just The Tip 10
Lance Newlin Brewlin Limpopo 10
Jahaziel Aguilar Drunken Bear Brewery Lost Hiker Ale 9
Jeffrey Oamek Two Towns Brewing Vagabond 9
Joseph McLaughlin Fat Dog Big Fat Dog 8
Han Tran The Engineered Disaster Chocolate Orange Stout 8
Robert Bidlake Ferntucky Home Brewer Arsenic Ale 7
Steven Scheetz Odinson Brewing Ragnarök Rye Pale Ale 7
Lance Newlin Brewlin Hump Day 6
Richard McCracken Kitten Town Brewing Imitates Robot 6
Nicholas Olson Advent Abbey Redemptions Rye 6
Jahaziel Aguilar Drunken Bear Brewery Base Camp IPA 4
Nathan Ternes Stellar Brewing Das Schmackhaft 4
Ryan Jackson Jackson Hideout Brewery Earl James 4
Nathan Ternes Stellar Brewing Golden Ticket 4
Ryan Jackson Jackson Hideout Brewery Hideout Punch 4
Kevin Wagner KSWAG Brews Hoppy Wheat Session Beer 4
Marc Tiar Biggest Little Garage Brewing Salted Caramel Robust Porter 4
Nicholas Olson Advent Abbey Weisser Bier 4
Ryan Jackson Jackson Hideout Brewery Wit a Minute 4
Chris Ruiz ManScouts of Reno-Truckee Brewing Co. Orange U Thirsty? 3
Thomas McMillan Agave Pale Ale 2
Adam Summers Evolution Brewing Bourbon Barrel Porter 2
David Goodman Man’s Best Friend Chocolate Cherry Stout 2
Adam Summers Evolution Brewing Evolution IPA 2
Matt Dell’Ergo Matty Beer Brewery Funk O’ the Skunk 2
Jessi Brown Flying Fossil Fermentables Gallo De Fuego 2
Jessi Brown Flying Fossil Fermentables Goshawk Graff 2
Blake Krek Big Black Brewery Jaded Saison 2
Steven Fercho  Platypus Brewing Kumquat Kölsch 2
Alan Ice Twin Dolphins Brewing Leffe’s Clone 2
Adam Summers Evolution Brewing Märzen 2
Steven Fercho  Platypus Brewing Nib Stout 2
Gideon Davis Roulette Brewing Pot v Kettle Coffee Porter 2
David Goodman Man’s Best Friend Sierra Smack Sage 2
Nick Matthews BEERble Thumper April Fool White IPA 1
Allen Alexander Porter House Brewery Darkness Rye IPA 1
Barry Cochran Hop Rocket IPA 1
Max Volume Max’s Mad Mash Room Lovely Amber 1
Allen Alexander Porter House Brewery Secret Stout 1
Damon Smit Smithouse Brews Smithouse Ale 1
Chris Whitbeck Rabbit Brewing Company Tres Marias Chile Pilsner 1
Damon Smit Smithouse Brews Up a Creek Brown Ale 1
Steven Scheetz Odinson Brewing Yggdrasil 9 Realms IPA
Brien Edick Edick Ale Works Black IPA with Coffee
Mark Weagel Weagel Ale Works Cerises Jubile
Dustin Abbot Swiftwater Chunder
Curtis Irwin Hoge House Cidery & Poker Room Coogan’s Bluff Cider
Courtney Potts Sierra Nevada College Brewing Club Cream and Punishment
Sean Ryland WARNING! Experimental Brewing Dandy Lion Saison
Matt Medeiros ABSURDUM BREWING McGoose’s Ale

Results: The Brewers’s Choice

There were 84 votes cast in the Yelper’s choice award.: Here are the final results:

Entrant Brewery Beer Name  Votes
Brandon Robinson Ginger House Brewing Pine Rye-dr American IPA 9
Brandon Robinson Ginger House Brewing Amish Isles Coconut Stout 6
Jake Wiskerchen Wiskers’ Brewery The Last Maple Donut 6
Donna Smit Smitten Brewhouse Hibiscus Hard Cider 4
Han Tran The Engineered Disaster Strawberry Shortcake Blonde Ale 4
Richard McCracken Kitten Town Brewing 12/15 Toasted Coconut Imperial Stout 3
Chad Leonard 120 Brewing Black Betty 3
Han Tran The Engineered Disaster Chocolate Orange Stout 3
Chad Leonard 120 Brewing Dank Piggy 3
Richard McCracken Kitten Town Brewing Imitates Robot 3
Jake Wiskerchen Wiskers’ Brewery Jake’s Hard Root Beer 3
Chad Leonard 120 Brewing Jalapeno Chado 3
Jake Wiskerchen Wiskers’ Brewery SR 445 Belgian DIPA 3
Chris Ruiz ManScouts of Reno-Truckee Brewing Co. Orange U Thirsty? 2
Steven Scheetz Odinson Brewing Ragnarök Rye Pale Ale 2
Marc Tiar Biggest Little Garage Brewing Salted Caramel Robust Porter 2
Joe Reeder Twin Goat Twisted Citra 2
Damon Smit Smithouse Brews Up a Creek Brown Ale 2
Nicholas Olson Advent Abbey After Death Double Chocolate Stout 1
Thomas McMillan Agave Pale Ale 1
Robert Bidlake Ferntucky Home Brewer Arsenic Ale 1
Joseph McLaughlin Fat Dog Big Fat Dog 1
Adam Summers Evolution Brewing Bourbon Barrel Porter 1
Sean Ryland WARNING! Experimental Brewing Dandy Lion Saison 1
Nathan Ternes Stellar Brewing Das Schmackhaft 1
Adam Summers Evolution Brewing Evolution IPA 1
Nathan Ternes Stellar Brewing Golden Ticket 1
Matt Medeiros ABSURDUM BREWING Goose Grenade 1
Joe Reeder Twin Goat Henry Brown 1
Andrew Ardans Double A Brewery Honeycomb Ale 1
Kevin Wagner KSWAG Brews Hoppy Wheat Session Beer 1
Lance Newlin Brewlin Hump Day 1
Lance Newlin Brewlin Limpopo 1
Adam Summers Evolution Brewing Märzen 1
Matt Medeiros ABSURDUM BREWING McGoose’s Ale 1
Nicholas Olson Advent Abbey Redemptions Rye 1
Damon Smit Smithouse Brews Smithouse Ale 1
Jeffrey Oamek Two Towns Brewing Vagabond 1
Nicholas Olson Advent Abbey Weisser Bier 1
Nick Matthews BEERble Thumper April Fool White IPA
Dustin Abbot Swiftwater Barking Dawg
Jahaziel Aguilar Drunken Bear Brewery Base Camp IPA
Brien Edick Edick Ale Works Black IPA with Coffee
Mark Weagel Weagel Ale Works Cerises Jubile
David Goodman Man’s Best Friend Chocolate Cherry Stout
Dustin Abbot Swiftwater Chunder
Curtis Irwin Hoge House Cidery & Poker Room Coogan’s Bluff Cider
Courtney Potts Sierra Nevada College Brewing Club Cream and Punishment
Allen Alexander Porter House Brewery Darkness Rye IPA
Ryan Jackson Jackson Hideout Brewery Earl James
Matt Dell’Ergo Matty Beer Brewery Funk O’ the Skunk
Jessi Brown Flying Fossil Fermentables Gallo De Fuego
Mark Weagel Weagel Ale Works Giv’r Some GAS
Jessi Brown Flying Fossil Fermentables Goshawk Graff
Ryan Jackson Jackson Hideout Brewery Hideout Punch
Barry Cochran Hop Rocket IPA
Imperial Saison
Blake Krek Big Black Brewery Jaded Saison
Jamie Rivera Riverjack Just The Tip
Steven Fercho  Platypus Brewing Kumquat Kölsch
Alan Ice Twin Dolphins Brewing Leffe’s Clone
Jahaziel Aguilar Drunken Bear Brewery Lost Hiker Ale
Max Volume Max’s Mad Mash Room Lovely Amber
Mac’s Brown Ale
Alan Ice Twin Dolphins Brewing Motivation Killer
Alan Ice Twin Dolphins Brewing My Little German Honey
Steven Fercho  Platypus Brewing Nib Stout
Gideon Davis Roulette Brewing Pot v Kettle Coffee Porter
Jesse Carlson Biggest Little Brewers Pucker Up
Jesse Carlson Biggest Little Brewers Red Rocket
Allen Alexander Porter House Brewery Secret Stout
Jamie Rivera Riverjack Shameless
David Goodman Man’s Best Friend Sierra Smack Sage
Chris Whitbeck Rabbit Brewing Company Tres Marias Chile Pilsner
Ryan Jackson Jackson Hideout Brewery Wit a Minute
Steven Scheetz Odinson Brewing Yggdrasil 9 Realms IPA

 

MainLogos